Loading...

poniedziałek, 20 kwietnia 2009

„W czasie wojny i pokoju. Szpiegostwo jako instrument polityki państwa”. Konferencja polsko-hiszpańska, Lublin, 27–29 października 2008 r.

W dniach 27–28 października 2008 r. w Lublinie odbyła się polsko-hiszpańska konferencja naukowa pt. W czasie wojny i pokoju. Szpiegostwo jako instrument realizacji polityki państwa, XVI–XX wiek. Zorganizowana została przez Katedrę Historii i Kultury Krajów Języka Hiszpańskiego KUL oraz Instytut Badań nad Wywiadem dla Bezpieczeństwa i Obronności „Juan Velázquez de Velasco” Uniwersytetu Karola III w Madrycie we współpracy z Instytutem Hiszpańsko-Polskim w Lublinie, Katedrą Historii Nowożytnej Uniwersytetu La Rioja oraz Instytutem Filologii Romańskiej KUL. W konferencji udział wzięli znawcy problematyki wywiadowczej z Hiszpanii (Logroño, Madryt, Murcia, Saragossa) oraz Polski (Kraków, Lublin, Poznań, Warszawa).

Obrady odbywały się w panelach tematycznych. Pierwszy, zatytułowany „Szpiegostwo w średniowieczu i w epoce nowożytnej”, rozpoczął się tuż po otwarciu konferencji dokonanym przez prof. Huberta Łaszkiewicza, prodziekana Wydziału Nauk Humanistycznych KUL. Do problematyki obrad wprowadzili natomiast kierownik Katedry Historii Kultury Krajów Języka Hiszpańskiego KUL prof. Cezary Taracha oraz prof. Diego Navarro Bonilla, dyrektor Instytutu „Juan Velázquez de Velasco” Uniwersytetu Karola III w Madrycie.Pierwszy referat pt. Mnisi, rycerze, intryganci i szpiedzy. Udział templariuszy w zamachu na króla Polski Przemysława II, wygłosił dr Zbigniew Piłat (KUL), następnie prof. Janusz Drob (KUL) przedstawił zagadnienie Sekretni informatorzy prasy włoskiej w XVII wieku. Jako trzecia głos zabrała Ainhoa Reyes Manzano (Uniwersytet la Rioja, Logroño), która mówiła o hiszpańskim szpiegostwie oraz japońskim kontrwywiadzie w epoce samurajów. Z kolei mgr Piotr Napierała (UAM) przedstawił referat pt. Germain Louis Chavelin i rozbrat pomiędzy Francją a Wielką Brytanią 1727–1737. W dalszej części prof. Diego Navarro Bonilla (Uniwersytet Karola III w Madrycie) zapoznał słuchaczy z działalnością wywiadu w służbie monarchii hiszpańskiej XVI–XVIII wieku, prof. José Luis Gómez Urdáñez (Uniwersytet La Rioja, Logroño) mówił o roli szpiegostwa w dwubiegunowym rządzie epoki Ferdynanda VI (nowa dyplomacja Carvajala i „cicha wojna” Ensenady), dr Margarita Martín Velasco (Centrum Uniwersyteckie Villanueva, Madryt) zaprezentowała referat pt. IV Książę de Uceda i wojna o sukcesję hiszpańską (1701–1713), prof. Hubert Łaszkiewicz (KUL) wygłosił referat o wywiadzie rosyjskim w XVII–XVIII wieku, dr Cristina González Caizán (UW) przypomniała przygody parmeńskiego szpiega na służbie Hiszpanii w Paryżu Luisa Ferrari, w latach 1749–1759, a prof. Cezary Taracha (KUL) omówił strukturę i treść hiszpańskich raportów wywiadowczych z XVIII wieku.

Po południu konferencja obradowała pod hasłem „Szpiegostwo w XIX, XX i XXI wieku”. Referaty zaprezentowali: dr hab. Barbara Obtułowicz z Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie (Kamaryle dworskie epoki izabelińskiej w Hiszpanii (1833–1868) jako przykład uprawiania wywiadu i szpiegostwa], prof. Juan Ramón Castillo Jiménez z Uniwersytetu Karola III w Madrycie (Służby wywiadowcze hiszpańskiego Protektoratu w Maroku w latach 1909–1929), dr Robert Litwiński z UMCS w Lublinie (II Rzeczpospolita wobec zagrożenia szpiegostwem ze strony państw ościennych na przykładzie ZSRR) i Pablo de la Fuente z Fundacji „Les Fortreses catalanes” w Figueras (Kawalerowie św. Jerzego: aktywność angielskich tajnych służb w Hiszpanii podczas II wojny światowej). Na zakończenie odbyła się dyskusja.

Janusz Kanimir (Warszawa)
ciąg dalszy: http://www.palestra.pl/index.php?go=artykul&id=2947

http://www.kul.lublin.pl/art_11894.html

1 komentarz:

słowi_Anka pisze...

"króla Polski Przemysława II" Pomylili się :) Ach, ten Długosz... ;)